Stránky brněnské lovecké kynologie

Vítám vás na stránkách Brněnské kynologie. Zde najdete fotky z akcí, které pořádají Brněnští kynologové, články, výzvy, odkazy a zajímavosti z aktuálního kynologického života kynologické komise OMS Brno-město. Tyto webové stránky nejsou oficiálními stránkami OMS Brno-město.

Aktuality

Workshop v Českém Švýcarsku


 Začátek letošního roku jsme byli osloveni paní Mgr. Štěpánkou Dlouhou pro spolupráci na fotografickém workshopu v Českém Švýcarsku. Předmětem fotografování měl být samec Lišky obecné (Ferda) chovaný v naší chovné stanici.
 

Tato spolupráce mě nadchla a to z několika důvodů. Samozřejmě, že každého potěší zájem o jeho zvíře, které chová doma, a to pokud se jedná o takovýto druh zvířete. Pak je tu možnost transparentně ukázat, že chov Lišky obecné nemusí být pokaždé traumatizováním chovných jedinců. A v neposlední řadě i to, že někdo má tolik síly, aby uspořádal takovouto akci, by nemělo zůstat bez povšimnutí.

 Naše chovná stanice, kde chováme několik Lišek obecných pro účely bezkontaktního norování, a v součastné době cca horizontu tří let jsme oslovováni fotografy z celé ČR, neslouží jako přechodná stanice, než lišky zadáví pes v noře nebo jiným způsoben dojdou k úhoně na zdraví .Tuto nepravdu do nás při každé příležitosti pumpují média bez jakéhokoliv zájmu oslovit kteroukoliv chovnou stanici a zjistit pravdivost všech zveřejňovaných zpráv.

 

 V součastné době se provádí výcvik norování tak, aby nedošlo ke kontaktu zvířete se psem. K tomu slouží železné přepážky u každého kotle. Dále už není co dodat. Snad jen, že lišky, které máme doma, jsou pořád ti stejní jedinci, kteří se stali takřka členy rodiny.

 Lišák Ferda je typickým samce Lišky obecné v klasickém zbarvení ve stáří devíti let. S tímto lišákem se zúčastňujeme akcí jako jsou dětské dny,,již zmiňované fotografování a přednášky na základních školách.Tento samec si již tak zvykl na přítomnost lidí, že ji sám vyhledává a stal se naprosto krotkým.

 Již zmiňovaný workshop byl pod vedením pana Ondřeje Prosického, kterého jsme měli tu čest poznat až na místě. V sobotu, kdy již od ranních hodin hustě pršelo a místy se tomu nedalo říkat déšť, byl pan Prosický s celou skupinou šestnácti fotografů v terénu, kde fotili dravce. Odpoledního focení další části dravců jsme se zúčastnili jako přihlížející a věřte, že se bylo na co koukat. K dobré náladě přispívali pořadatelé akce i sami fotografové většinou narážkami na prodírající se slunce, a že již dlouho nezapršelo.

 Neděle se počasím moc nelišila od předchozího dne, což přispívalo ospalé náladě všech zúčastněných. Při příjezdu na studený vrch intenzita zahradnického deště zhoustla, což někteří ocenily slovy, že „takovéto počasí již mají natrénováno z předchozího dne“. V krátké době se na nás vrtkavá štěstěna počasí umoudřila a produkce našeho Ferdy mohla začít. První obraz byl na loučce, která končila hranou u řady stojících stromů, kde jako vždy předváděl Ferda chodecké derby. A pokusy o zastavení na místě a zaujmutí nějaké dobré pozice se takřka míjely účinkem.Nicméně spouště fotoaparátů cvakaly a po nasycení místem jsme se rozhodli vyměnit loučku za mladou bukovinku ve výšce cca 80cm, kde se lišák zastavoval v houštině tam, kde mu to vyhovovalo, ale před objektivy moc často nevykoukl. Další scénou bylo rozhraní pole a louky, kde pózování našeho Ferdy již bylo zdařilé a tak jsme se rozhodli pro menší pauzičku, neboť náš umělec byl již naprosto vysílen. Před obědem jsme ještě s Ferdou podstoupili focení v kamenité stráni, kde opět předvedl svou část neobyčejně propracovaného chodeckého derby, ale měl i slabší chvilku a vleže, vykukujíc z poza kamení, se rozloučil s fotografy.

 Na této akci se mi moc líbilo a rád bych se zúčastnil znovu. A to kvůli krajině, lidem a hlavně nezapomenutelným zážitkům.

 Závěrem chci poděkovat celému realizačnímu týmu a popřát mnoho dalších úspěchů ve Vaší práci.

 

S pozdravem Martina a Pavel Mrkvicovi.

1  
2  
 
Administraci těchto stránek provádí Trnka David e-mail zespacilky@seznam http// www.zespacilky.webgarden.cz